Buffalo Banner
 
 
  • Boys Basketball
  • Girls Basketball
  • Baseball
  • Softball
  • Boys Tennis
  • Football
  • Volleyball
  • Girls Tennis
  • Schedules

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Eric Rogers
(Email)
Asst. Coaches:   Jim Voliva
    Jared Bailey

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
11/24 Mansfield H W 77-72 1-0
11/30-12/5 Forsyth Tny H TBA  
12/8 Reeds Spring A 5:00 PM  
12/11 Pleasant Hope A 6:00 PM  
12/15 Springfield Catholic A 5:00 PM  
12/18 Ava H 5:00 PM  
12/19-12/30 Walnut Grove Tny A TBA  
1/5 Crane H 6:00 PM  
1/8 Buffalo A 6:00 PM  
1/15 Stockton H 6:00 PM  
1/19 Hollister A 5:00 PM  
1/22 Neosho A 5:00 PM  
1/25-1/30 Sparta Tny A TBA  
2/2 Clever A 6:00 PM  
2/5 Conway A 6:00 PM  
2/9 Skyline A 6:00 PM  
2/12 Fair Grove H 6:00 PM  
2/16 Strafford H 5:00 PM  
2/18 Blue Eye A 6:00 PM  

*Indicates Forsyth Tournament Game
**Indicates Walnut Grove Tournament Game
***Indicates Sparta Tournament Game
#Indicates District Tournament Game

Printable Schedule

 

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Amanda Rogers
(Email)
Asst. Coaches:   Hailee Norwine

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
11/23 Seymour H W 55-25 1-0
11/30-12/5 Blue Eye Tny A TBA  
12/7 Reeds Spring H 6:00 PM  
12/10 Fair Grove A 6:00 PM  
12/15 Gainesville A 6:00 PM  
12/17 Blue Eye A 6:00 PM  
1/5 Ava H 6:00 PM  
1/7 Stockton A 6:00 PM  
1/11 Hollister A 5:00 PM  
1/14 Bradleyville H 6:00 PM  
1/21-1/23 Galena Tny A TBA  
1/24-1/30 Mansfield Tny A TBA  
2/4 Strafford A 6:00 PM  
2/8 Cabool H 6:00 PM  
2/11 Skyline H 6:00 PM  
2/15 Mansfield A 6:00 PM  
2/18 Clever H 6:00 PM  
2/22 Ava H 6:00 PM  

*Indicates Blue Eye Invitational Game
**Indicates Galena Tournament Game
***Indicates Mansfield Tournament Game
#Indicates District Tournament Game

Printable Schedule

 

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Byron Richardson
(Email)
Asst. Coaches:   Tyler Jones
     

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
3/20 Reeds Spring A 4:30 PM  
3/23-3/28 Clever ROTB Tny A TBA  
3/31 Spokane H 4:30 PM  
4/1 New Covenant A 4:30 PM  
4/3 Pacific A 3:00 PM  
4/4 Hollister A 3:00 PM  
4/7 Clever A 4:30 PM  
4/9 Fair Grove H 4:30 PM  
4/13 Billings H 5:00 PM  
4/16 Crane H 5:00 PM  
4/17 Hartville H 4:30 PM  
4/20 Blue Eye H 5:00 PM  
4/23 Skyline H 4:30 PM  
4/28 Strafford A 4:30 PM  
5/1 Stockton A 5:00 PM  
5/4 Ava A 4:30 PM  
5/5 Galena H 5:00 PM  
5/9-5/13 Forsyth Tny H TBA  

*Indicates Clever ROTB Game
**Indicates Harrison Tournament Game
***Indicates Forsyth Tournament Game
#Indicates District Tournament Game

Printable Schedule

 

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Jeff Walls
(Email)
Asst. Coaches:   Alexandrea Ellison
    Andy Tolivar

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
3/21 Strafford Tny A TBA  
3/23-3/26 Mt. Vernon Tny A TBA  
3/30 Spokane H 5:00 PM  
3/31 Crane H 5:00 PM  
4/3 Mt. Vernon A 5:00 PM  
4/4 Forsyth Tny H TBA  
4/6 Hollister H 4:30 PM  
4/7 Blue Eye A 4:30 PM  
4/13 Skyline H 5:00 PM  
4/14 Billings H 5:00 PM  
4/16 Strafford H 5:00 PM  
4/17 Clever A 5:00 PM  
4/20 Stockton H 5:00 PM  
4/21 Mansfield A 4:30 PM  
4/23 Fair Grove H 5:00 PM  
4/28 Seymour H 4:30 PM  

*Indicates Strafford Tournament Game
**Indicates Mt. Vernon Tournament Game
***Indicates Forsyth Tournament Game
#Indicates District Tournament Game

Printable Schedule

 

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Paul Voliva
(Email)

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
3/27 Mt. Vernon H 4:30 PM  
4/3 Licking A 4:30 PM  
4/6 Greenwood A 4:30 PM  
4/7 Reeds Spring A 4:00 PM  
4/9 Rogersville H 4:30 PM  
4/10 Panther Classic H TBA  
4/17 Monett H TBA  
4/20 Parkview A TBA  
4/22 West Plains Tny A TBA  
4/24 Waynesville Tny A TBA  
4/27 Hillcrest A 4:30 PM  
4/28 Aurora H 4:00 PM  
4/30 Clever H 4:00 PM  
5/1 Republic Tny A TBA  
5/5 Mtn. Grove A 4:30 PM  
5/7 New Covenant A 4:30 PM  

*Indicates Panther Classic Game
#Indicates District Tournament Game

Printable Schedule

 

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Kris Conley
(Email)
Asst. Coaches:   Truman Jones
    Josh Kolb
    Eric Rogers
     

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
8/28 Greenfield H W 67-12 1-0
9/4 Buffalo A L 0-49 1-1
9/11 Clinton A W 49-13 2-1
9/18 Fair Grove H L 20-36 2-2 (0-1)
9/25 Skyline H L 6-46 2-3 (0-2)
10/2 Stockton A W 56-16 3-3 (1-2)
10/9 Strafford H W 48-34 4-3 (2-2)
10/16 Pleasant Hope A W 56-0 5-3 (2-2)
10/23 Spfd Central H W 52-8 6-3 (2-2)
10/30 Willow Springs# H W 41-21 7-3 (2-2)
11/6 Fair Grove# H L 20-47 7-4 (2-2)

#Indicates District Tournament Game

Printable Schedule

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Mallory Richardson
(Email)
Asst. Coaches:   Jayme Voliva
    Hannah Kassebaum

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
9/1 Skyline A L 0-3 0-1 (0-1)
9/3 Strafford H L 1-3 0-2 (0-2)
9/12 Blue Eye* H W 2-0 1-2 (0-2)
9/12 Clever* H T 1-1 1-2-1 (0-2)
9/12 Conway* H W 2-0 2-2-1 (0-2)
9/12 Sparta* H W 2-0 3-2-1 (0-2)
9/12 Skyline* H L 0-2 3-3-1 (0-2)
9/17 Ava A W 3-0 4-3-1 (0-2)
9/21 Billings A W 3-1 5-3-1 (0-2)
9/24 Hollister H W 3-2 6-3-1 (0-2)
9/28 Fordland H W 3-0 7-3-1 (0-2)
10/5 Blue Eye H W 3-2 8-3-1 (0-2)
10/8 Aurora A W 3-2 9-3-1 (0-2)
10/10 Sarcoxie** A W 2-0 10-3-1 (0-2)
10/10 Verona** A W 2-0 11-3-1 (0-2)
10/10 Sarcoxie** A W 2-1 12-3-1 (0-2)
10/10 Southwest** A W 3-0 13-3-1 (0-2)
10/12 Marionville H W 2-0 14-3-1 (0-2)
10/13 Bradleyville A W 3-0 15-3-1 (0-2)
10/15 Clever A L 1-3 15-4-1 (0-3)
10/17 Ava*** A W 2-0 16-4-1 (0-3)
10/17 Billings*** A W 2-1 17-4-1 (0-3)
10/17 Fordland*** A W 2-0 18-4-1 (0-3)
10/17 Miller*** A L 1-2 18-5-1 (0-3)
10/17 Sparta*** A W 2-0 19-5-1 (0-3)
10/19 Stockton H W 3-1 20-5-1 (1-3)
10/22 Fair Grove A W 3-0 21-5-1 (2-3)
10/27 Reeds Spring# A L 1-3 21-6-1 (2-3)

*Indicates Forsyth Tournament Game
**Indicates Galena Tournament Game
***Indicates Sparta Tournament Game
#Indicates District Tournament Game

Printable Schedule

 

 

OMC Logo
     
Head Coach:   Paul Voliva
(Email)

 

Date Opponent H/A Time/Result Record
9/9 Rogersville A L 3-6 0-1
9/11 Reeds Spring H W 5-0 1-1
9/12 Clever* H W 5-1 2-1
9/12 Reeds Spring* H W 5-1 3-1
9/12 Willow Springs* H W 5-2 4-1
9/14 Branson H W 6-3 5-1
9/15 Willow Springs H W 9-0 6-1
9/17 West Plains A W 8-1 7-1
9/18 Republic Tny A 8:00 AM  
9/22 Clever A W 8-1 8-1
9/23 Nixa A L 4-5 8-2
9/24 Greenwood A W 6-3 9-2
9/25 Nixa Tny A 8:00 AM  
9/29 Mount Vernon H W 6-3 10-2
10/1 Aurora H W 8-1 11-2
10/5 Willow Springs# H W 5-3 12-2
10/6 Rogersville# A L 2-5 12-3

*Indicates Lady Panther Classic Game
#Indicates District Tournament Match
^Indicates State Tournament Match

Printable Schedule

 

Sport

Coach Email Schedule
JH Baseball Eric Rogers erogers@forsythr3.k12.mo.us Link
JH Volleyball Jayme Voliva jaymevoliva@forsythr3.k12.mo.us Link
 
     
Junior High Sports Home